urgent

Contraceptie

Postata de madandre cu 14 ani in urma.

am si eu o intrebare daca folosesc supozitoare pharmatex pentru protejare pot avea probleme pe viitor?multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Razvan C

acum 14 ani

PHARMATEX-ul are atat proprietati spermicide cat si antiseptice:
- spermicid - distruge spermatozoizii. Are eficienta similara steriletului.
- antiseptic - asupra unor agenti infectiosi responsabili de bolile transmisibile sexual (BTS): trichomonas vaginalis, gonoccoci, chlamydiae, virus herpes tip II, HIV, streptoccocus aureus.
Mare atentie insa! Acest spermicid este distrus de sapun chiar si in urme fine. Imediat dupa actul sexual este posibila o toaleta EXTERNA cu apa fara sapun.
PHARMATEX-ul nu are contraindicatii.