POT SA RAMAN INSARCINATA DACA NU IAU ANTICONCEPTIONALE LA ACEIASI ORA 4.34 A DOUA ZI O IAU LA 4.40 ?

Contraceptie

Postata de Utilizator11712415014 cu 4 saptamani in urma.

Buna ziua vin si eu cu o intrebare daca nu iau anriconceptionala la aceiasi ora adica 4.34 a doua zi o iau la 4.40 pot sa raman insarcinata daca ejeculeaza in mine

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Teoretic, nu ar trebui sa fiti la risc de a ramane insarcinata daca luati contraceptivul cu o mica intarziere de doar cateva minute. Acesta este un interval de timp foarte mic si nu ar trebui sa afecteze eficienta contraceptivului.

Este important sa luati zilnic pastila, preferabil la acelasi interval de timp pentru a maximiza eficienta sa. Dar daca observati orice schimbare sau simptome care va ingrijoreaza, este intotdeauna o idee buna sa discutati cu medicul ginecolog.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322