Pot lua pastila de a doua zi dacă sunt în tratament cu entecavir și izoniazida?

Contraceptie

Postata de Utilizator11707218934 cu 3 luni in urma.

Bună ziua!
Am avut ultima menstruație acum un an și două luni, știam că sunt la premenopauza.
Care sunt șansele să rămân însărcinată în urmă unui incident neplăcut (s a rupt prezervativul)? Pot folosi pastila de a doua zi dacă sunt în tratament cu izoniazida și entecavir? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

In general, majoritatea medicamentelor, inclusiv contraceptivele de urgenta (pastila de a doua zi), pot fi luate in siguranta cu entecavir si izoniazida . Cu toate acestea, este important sa va consultati cu medicul dvs. inainte de a lua orice medicament nou pentru a evita posibilele interactiuni nedorite.

In ceea ce priveste sansa de a ramane insarcinata, acesta poate fi mai mica pentru femeile in premenopauza, deoarece ovulatia devine mai putin frecventa. Cu toate acestea, o sarcina este posibila pana cand veti intra la menopauza (definita ca absenta menstruatiei timp de 12 luni consecutive).

Daca aveti motive sa credeti ca ati putea fi insarcinata, va recomandam, sa efectuati un test de sarcina cat mai repede posibil.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/medicamente-interzise-in-sarcina_20223
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091