Menstruatie foarte redusa din cauza anticonceptionalelor?

Contraceptie

Postata de Alice L cu 3 luni in urma.

Buna ziua! Este prima data cand iau AC Midiana zilnic recomandate de medic. Si de cand am inceput sa le iau am o sensibilitate la nivelul saniilor iar cand mi a venit menstruatia a fost foarte redusa( o picatura toata ziua si toata noaptea). Este normal? Sunt putin panicata. Multumesc, sper sa mi raspunda cineva.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Unele femei pot experimenta schimbari in ciclul menstrual sau intensitatea menstruatiei dupa inceperea utilizarii contraceptivelor orale cum este Midiana. Aceste pastile schimba nivelurile hormonale din corp, care la randul lor pot influenta ciclul menstrual.

Cu toate acestea, este intotdeauna mai bine sa discutati orice preocupare sau simptom neobisnuit pe care il aveti cu medicul tau, pentru a exclude alte posibile cauze sau probleme de sanatate. De asemenea, iti recomand sa continui sa iei contraceptivul asa cum ti-a fost prescris, chiar daca observi schimbari in ciclul tau menstrual.

Faptul ca aveti o sensibilitate a sanilor este, de asemenea, un efect secundar comun al contraceptivelor orale. Aceasta ar trebui sa dispara pe masura ce corpul dumneavoastra se obisnuieste cu medicamentul.

Dar, din nou, daca persista sau devine dureroasa, este bine sa vorbiti cu un medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/problemele-ciclului-menstrual-cheagurile-de-sange-modificarile-de-culoar_5282
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-si-efectele-secundare-asupra-celorlalte-viscere_1187