Ligatura trompelor uterine

Contraceptie

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

exista riscul de a ramane gravida cu trompele legate?

Raspunsuri (9)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am 31 de ani, am nascut in urma cu 17 zile un baietel prin cezariana. Este a doua operatie de acest gen - mai avem o fetita de 6 ani. Dupa nasterea baiatului mi s-a propus - si am si acceptat - sterilizarea prin ligatura trompelor utrine. Ulterior am auzit de cazuri - sper ca particulare - de sarcini normale si extrauterine in conditiile in care trompele uterine au fost legate. Se poate slabi ligatura in timp? Care sunt riscurile unei sarcini extrauterine? Care este posibilitatea sa am surpriza neplacuta a unei sarcini normale? Procentual, cate cazuri ar fi de acest gen? Cum sa fac sa evit astfel de "intamplari" nedorite? Va multumesc si astept cu nerabadare raspunsul dumneavaostra.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua, as dori sa-mi raspundeti si mie daca este posibil dupa o nastere normala sa mi se infunde trompele ?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua,
as vrea sa stiu care ar fii cea mai sanatoasa metoda contraceptiva ?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mai pot ramane insarcinat dk am trompele legate acum imi doresc un copil cum pot face sa raman insarcinata

claudia focsani

acum 13 ani

an urma cu 9 ani am nascut prin cezariana si miam legat trompele.acum vreau un copil.ce pot face sa pot naste din nou.ce sanse am sa nasc..sau o exstra uterina.

Petruta

acum 7 ani

Am trompele legate de 15 ani am trei copii mari m am recăsătorit actualul meu sot vrea un copil urgent ce fac eu am 45 de ani îmi este frica daca se poate dezlega trompele si raman însărcinată va fii un copil sănătos astept raspuns! Multumesc!

Dumitru alina Didina

acum 7 ani

Doresc să știu mă numesc alina si amtrompele legate dela o cezariana pe care am făcut o dar problema este ca fara acordul meu miau legat trompele si doresc sa mai fac un copil ce trebuie sa fac

Utilizator21586440520

acum 4 ani

Am trompele legate de 18 ani am trei copii mari m am recăsătorit actualul meu sot vrea un copil urgent ce fac eu am 45 de ani îmi este frica daca se poate dezlega trompele si raman însărcinată va fii un copil sănătos astept raspuns! Multumesc!

Utilizator11593781640

acum 3 ani

Buna ziua as dori un raspuns. Am doi copii cu cezariana si sunt legată oare este riscul de a rămâne însărcinată?:(