la cat timp dupa ce am luat prima pilula sunt protejata?

Contraceptie

Postata de butterfly10 cu 13 ani in urma.

Buna,vreau sa va intreb si eu la cat timp dupa ce am luat prima pilula sunt protejata?multumesc

Raspunsuri (17)

Sheila

acum 13 ani

Depinde de firma, unele te protejeaza din prima zi altele din ziua a 7 a, poti gasi in prospect specificat

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Ce fel de pilule anticonceptionale iei?

butterfly10

acum 13 ani

iau logest...nu am intrebat-o pe doamna ginecolog ptr k am uitat atunci, insa luni trebuie ma duc la un control ji o sa i cer informatia asta insa am vrut sa va intreb pe voi ca sa aflu mai repede:D

marialeea

acum 13 ani

Eu am luat Loges acum cativa ani. Nu am avut nici o problema cu el, nu imi aduc aminte chiar exact cand am "prestat" dupa ce l-am luat dar m-a protejat eficient ani de zile. Desi e un preparat mai slab hormonal, nu vei avea probleme cu o sarcina nedorita, crede-ma. Eu zic ca, atata timp cat pe prospect nu e specificat in mod special ca trebuie sa treaca ceva timp pana isi face efectul, inseamna ca te protejeaza chiar din prima zi. E un preparat OK, mie nu mi-a facut nici un fel de probleme.

marialeea

acum 13 ani

Ah, si am uitat ce era mai important: Logestul isi face efectul chiar din prima zi, vezi ca scrie pe prospect clar: "Trecerea de la alt tip de contraceptiv oral: Începeti sa luati Logest din prima zi de sângerare care apare dupa ultimul drajeu al contraceptivului oral anterior. Apoi urmati instructiunile de mai sus. Daca ati luat un contraceptiv oral zilnic (cu 28 de tablete), începeti sa luati Logest din prima zi de sângerare chiar daca nu ati terminat folia anterioara." Deci, logic gandind, acest contraceptiv te protejeaza chiar din prima zi de administrare, nu ti se pare corect? Altfel, de ce oare ar fi spus sa incepi sa-l iei chiar din prima zi de sangerare, chiar fara sa fi terminat folia contraceptivului anterior, cel de 28 de tablete?

andreea

acum 12 ani

daca am luat pastila la ora 21 si dupa 4 5 ore am vomitat , si apoi si dimineata , este vreo problema?tin sa mentionez ca, chiar daca iau pastile, partenerul meu nu termina in mine...rasp pls

NINA

acum 9 ani

SALUT TUTURORA AM O MICA NELAMURIRE AM INCEPUT LOGESTU DUPA TERMINAREA MENSTRUATIEI SI DUPA TREI ORE JUMATE AM AVUT CONTATCT SEXUAL CARE A LASAT IN MINE SE POATE SA RAMAN GRAVIDA? AJUTATI-MA

nica oana

acum 8 ani

iau anticonceptionale ginoden din italia acolo stau dupa a cata pilula sunt protejata. am facut sex dupa a 3 pilula. e vreun risc? stiu ca pilulele isi fac efectul in corp supa 48 de ore

Utilizator11581546587

acum 4 ani

Buna'' ce se poate intampla daca luni seara am luat regulat aticoceptionalul si am avut contat sexual ' si.marti l.am uitat 'sa il iau la.ora normală 'si l.am la 12 noapte sunt riscuri de a rămâne însărcinată

Utilizator11583671113

acum 4 ani

Bună ziua! Nu mi au venit problemele de o luna si cateva zile. Am fost la ginecologie si mi a spus ca nu se vede daca este sarcina sau nu si mi a dat anticonceptionale yasmin sa fiu protejata in caz de contact.
Doar ca nu stiu de cand isi fac efectul.
Din prima zi sau dupa 7 zile?
Inainte nu am mai luat niciun contraceptiv.
Ma puteti ajuta va rog frumos?

Utilizator11596746384

acum 3 ani

Buna seara am și eu o mică întrebare am inceput cu anticoncepționale diami la a câtă pastila as putea fi protejata

Utilizator11609195250

acum 3 ani

Dupa cit timp actioneaza karissa?

Utilizator11609768876

acum 3 ani

Am și eu nelămurire,am luat o pastila (anticoncepționale) intr.o seara când am avut contact sexual și după 4 zile nu am mai luat,este posibil să rămân însărcinată!?

Utilizator11609768876

acum 3 ani

Țin să menționez și că a doua zi după contactul sexual mi.a venit și menstruația.

Utilizator11638781939

acum 2 ani

Bună am și eu o întrebare sâmbătă seara am uitat sa iau pastila și am avut și contact sexual e posibil sa rămân însărcinată

Utilizator11639338869

acum 2 ani

Buna la cât timp după ce iau ricevidon nu raman însărcinată

Gabriela

acum un an

Buna! Daca la 10 zile de luat pastila anticonceptionala am avut contact sexual in care a ejaculat in mine este posibil sa raman insarcinata? Tin sa mentionez ca am luat pastilele timp de 10 zile inainte si inca le continui.