Drtagoste naturala(neprotejata) fara ejaculare vaginala?

Contraceptie

Postata de Dan cu 10 luni in urma.

Buna ziua, daca fac sex neprotejat cu sotul meu si Nu ejaculeaza in vagin, ejacularea este departe de vagin si dupa ce ejaculeaza merge sa faca dus si sa urineze si pe urma continua iar, poate sa raman gravida sau nu? Atata timp cand sotul nu ejaculeaza si o scoate la timp inainte sa ii vina, pot face sex neprotejat fara ejaculare in orice moment al zilei sau in orice perioada?

Dupa fie care ejaculare afara, deci nu in interiorul vaginului, merge sa urineze si face dus bine, poate sau nu sa fie vorba de o sarcina?

Va rog frumos sa imi raspundeti cu detalii complete.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,
Sexul neprotejat, chiar si fara ejaculare in interiorul vaginului, poate totusi duce la o sarcina. Chiar si in timpul pre-ejacularii, care contine sperma in cantitati mici, exista un risc de a ramane gravida. Recomandarea generala pentru a preveni o sarcina este utilizarea metodelor contraceptive adecvate, cum ar fi prezervativul sau pilulele contraceptive.

Chiar si atunci cand partenerul urineaza si face dus dupa ejaculare, sperma ramasa in vagin poate sa fie suficienta pentru a fertiliza un ovul si a cauza o sarcina. Sperma poate supravietui in organismul unei femei timp de cateva zile, asa ca exista intotdeauna posibilitatea de a ramane gravida.

Este important sa fiti constienti de riscurile si sa aveti o discutie cu medicul pentru a gasi cea mai potrivita metoda contraceptiva.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metodele-de-contraceptie-afla-care-ti-se-potriveste_15666