Cum se iau anticoncepționalele?

Contraceptie

Postata de Utilizator11703713660 cu 4 luni in urma.

Bună seara. Am nascut iar doctora mi a recomandat anticoncepționale Cezarete..le am luat și uneori am uitat de ele efectiv și sincer nu am inteles cum se administrează. Se iau și în perioada menstruației? Nu le am mai luat de 2 saptamani( fiind și menstruația în timpul acesta). Când as putea sa le reiau? Și cum se administrează? Mulțumesc frumos!!🥺

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Anticonceptionalele Cezarete trebuie administrate in fiecare zi, in acelasi interval orar, timp de 21 de zile consecutive, urmate de o pauza de 7 zile fara pastile. In timpul acestei pauze, in general, apare menstruatia. Dupa cele 7 zile, trebuie sa reiei administrarea pastilelor, chiar daca menstruatia nu s-a oprit inca complet.

Daca ai uitat sa iei pastilele timp de 2 saptamani si a aparut menstruatia in acest interval, este recomandat sa incepi un nou ciclu imediat dupa incheierea menstruatiei. Poti ignora menstruatia daca este necesar, dar daca ai indoieli sau intrebari suplimentare, cel mai bine ar fi sa consulti medicul ginecolog care ti-a prescris anticonceptionalele Cezarete pentru a obtine instructiuni clare despre continuarea tratamentului.

Este important sa urmezi cu strictete instructiunile primite de la medicul tau si sa iei pastilele in fiecare zi pentru a obtine eficacitatea maxima in prevenirea sarcinii si pentru a evita eventualele efecte secundare. Daca ai dificultati in a-ti aminti sa iei pastilele in fiecare zi, poti incerca metode alternative de contraceptie, cum ar fi injectiile contraceptive sau dispozitivele intrauterine, care nu necesita administrari zilnice.

In orice caz, recomandarea este sa consulti medicul pentru a primi toate informatiile necesare si pentru a vedea care este cea mai buna optiune contraceptiva in functie de nevoile tale individuale: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-procedezi-daca-omiti-o-zi-din-tratamentul-anticonceptionali_18644