contraceptia dupa 39 de ani

Contraceptie

Postata de ionel90 cu 15 ani in urma.

buna, as vrea sa stiu daca sunt riscuri daca iau anticonceptionale combinate dupa 39 de ani.Nu sunt fumatoare si nu am problemme de sanatate.De ce dupa aceasta varsta sunt preferate anticonceptionalele pe baza de progesteron(exulton) si nu si cele combinate (novinete)?

Raspunsuri (2)

violeta6097418

acum 15 ani

treaba e ca despre anticonceptionale multe lucruri nu se spun, nici macar de catre medici...nu de toti.

Daca ai stii ca anticonceptionalul iti pune in pericol sanatatea sau ca de fapt nu previne atat formarea zigotului, cat nidarea lui in uter (respectiv cauzeaza expulzia lui) - conteaza pentru tine?

Daca da, eu zic sa cauti medici adevarati, care sunt dispusi sa te examineze cu atentie inainte de a recomanda anticonceptionalul si sa-ti explice cu sinceritate toate aceste riscuri.

Eu una am ajuns la concluzia ca nimic nu e mai bun decat prezervativul.

Ioana

acum 10 ani

Incearca Pharmatex capsule sau crema. Nu au efecte nedorite si le poti folosi fara probleme. Eu sunt foarte multumita.