Cât timp dureaza sangerarea după inserare Mirena?

Contraceptie

Postata de Utilizator11617376630 cu 3 luni in urma.

Am deja 5 săptămâni de la inserare....dar sangerarea este prezenta zilnic.In cantitate redusă, dar exista...Oare este normal?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Daca sangerarea persista dupa cinci saptamani de la inserare, este recomandat sa consultati medicul ginecolog. Desi sangerarea usoara sau neregulata este un efect secundar comun al Mirenei, aceasta ar trebui sa se stabileasca in timp. Cu toate acestea, fiecare persoana poate avea un raspuns diferit la dispozitivul intrauterin si poate experimenta perioade de sangerare neregulata in primele luni dupa inserare.

Cu toate acestea, este important sa va adresati medicului pentru a exclude alte cauze posibile ale sangerarii, cum ar fi infectia sau perforatia uterina. De asemenea, medicul poate discuta cu dumneavoastra optiunile suplimentare de gestionare a sangerarii, cum ar fi administrarea de contraceptive orale combinate pentru a stopa sangerarea abundenta sau administrarea unui tratament hormonal pentru a reduce sangerarea.

In concluzie, este recomandat sa va programati la medic pentru a obtine o evaluare adecvata si ghidare in privinta sangerarii persistente: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/afla-care-sunt-cele-mai-sigure-metode-contraceptive_16449