Bună ziua în noaptea de revelion am făcut-o neprotejat da de siguranță timp de 2 zile am luat escal?

Contraceptie

Postata de Utilizator11705149146 cu 3 luni in urma.

Bună ziua în noaptea de revelion am făcut-o neprotejat da de siguranță timp de 2 zile am luat Escapelle după 3-4 zile am avut scurgeri care m-au ținut 3 zile nu știu dacă era stop sau alt ceva pt ca mie când îmi vine stopul am dureri groaznice sunt șanse să o fi ramas însărcinată ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Daca ati luat pastila de a doua zi (Escapelle) in termen de 72 de ore de la actul sexual neprotejat, eficienta contraceptiva este in general foarte mare. Sangerarile pe care le-ati avut ar putea reprezenta o reactie la acest medicament. Totusi, daca menstruatia intarzie sa apara sau au aparut alte simptome nelinistitoare, este posibil sa fiti insarcinata. Va recomandam sa va faceti un test de sarcina la doua saptamani dupa actul sexual si sa consultati un medic pentru investigatii suplimentare.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091