Anticonceptionale Midiana Zilnic?

Contraceptie

Postata de Andreea cu 2 luni in urma.

Va rog frumos sa ma lamuriti putin. Blisterul meu are 28 comprimate, 21 cu hormoni cele albe si 7 verzi placebo. Daca mie imi vine menstruatia in ziua 4 placebo (sa zicem), renunt la luarea pastilelor placebo si incep noul blister cu pastile cu hormoni? sau continui restul pastilelor placebo pana le termin?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Nu este nevoie sa renuntati la pastilele placebo chiar daca menstruatia va vine in zilele cu aceste pastile. Trebuie sa luati intreg blisterul, inclusiv cele 7 pastile placebo, si sa incepeti un nou blister imediat ce il terminati pe cel precedent.

Daca incepeti un nou blister inainte de terminarea pastilelor placebo, puteti rata "saptamana fara hormoni", care ofera organismului un mic repaus.

Un medic sau farmacist va poate oferi informatiile de care aveti nevoie.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186