Se poate sa nu îmi vina ciclul menstrual 2 ani și 3 luni?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11714077583 cu 3 saptamani in urma.

Fetița mea are 2 ani și 3 luni iar eu nu am menstruație deloc,vreau s menționez k uneori mai p***adeși laptele e destul de puțin .este posibil s nu apară ciclul din cauza alăptării sau poate fi și alta problema?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Este posibil ca menstruatia sa fie inhibata sau chiar sa inceteze in timpul alaptarii, datorita hormonilor care sprijina productia de lapte. Cu toate acestea, dupa 2 ani si jumatate, ar trebui sa revina.

De asemenea, exista si alte cauze posibile pentru absenta menstruatiei, cum ar fi menopauza precoce, sindromul ovarului policistic, tulburari tiroidiene sau chiar stres.

Acesta este un semn ca ar trebui sa iti faci un control medical de specialitate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/despre-alaptare-si-beneficiile-ei_19044
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/prima-menstruatie-dupa-sarcina_20533