Candida, infecție urinară

Candidoza

Postata de nicoleta2222 cu 7 ani in urma.

Bună ziua, am 21 și acum 2 luni am avut o infeție urinară și candida. Medicul ginecoloc m-a consultat, mi-a luat analizele dar până să îmi dea tratament(pe care nu mi-a la dat în baza analizelor) au trecut aproape două săptămâni. Am luat ovule și antibiotice. Acum aparent a revenit problema (usturime la urinare și mâncărime în interiorul labiilor. Urmează ca abia luni să pot consulta un medic, îmi puteți recomanda ceva pănâ atunci?
Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Asa cum ati descris, semnele pot indica o recidiva a infectiei urinare sau a candidozei, sau ambele. Din pacate, fara a fi evaluata de un medic si fara rezultatele unor teste, este greu sa va ofer un sfat personalizat.

Insa, pana cand ajungeti la medic va recomandam sa pastrati o igiena riguroasa, sa beti multa apa pentru a va hidrata corespunzator si sa evitati produsele iritante pentru zona respectiva. Daca mancarimea este foarte deranjanta, puteti incerca un unguent cu hidrocortizon fara prescriptie medicala, care ar putea sa ajute la atenuarea acesteia.

Cand vorbiti cu medicul, intrebati despre posibilitatea de a face o cultura de urina sau un test pentru infectii cu transmitere sexuala, doar pentru a fi sigura.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/de-ce-recidiveaza-infectiile-urinarei_16474
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectii-urinare-frecventei-episoadele-de-reinfectare-ignorate-netratate_19277
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/candidoza-vaginala-cauze-semne-si-simptome_10816