vreau sa stiu, va rog!

Cancer

Postata de iskander cu 13 ani in urma.

Buna ziua! sper ca ma puteti lamuri in privinta unei situatii medicale care de cand am aflat de ea nu-mi mai da pace si nici nu a reusit nimeni sa ma lamureasca pana in prezent. cineva apropiat a facut o radiografie la plamani in urma cu trei saptamani, iar rezultatul a fost unul necrutator: cancer la plamani cu afectare in proportie de cc 30 %. vizita la radiolog a venit in urma unei tuse prelungite, care s-a instalat in toamna anului trecut si a fost tratata cu sirop de tuse si ceva anitbiotice nelamurirea mea este urmatoarea: ce sanse de supravietuire exista, pe ce durata si care ar fi simptomele la care sa ma alarmez? mentionez ca pana acum starea clinica (cu exceptie tusei) a fost buna, cu pofta mare de mancare si destul de vioi, dar de cateva zule a aparut pofta de mancare selectiva si tuse mai deasa si mai virulenta. deci in situatia de fata ce imi puteti spune? vreau sa stiu, iar medicul ocoleste raspunsul.

Raspunsuri (2)

Dr Laurentiu Ungurianu

acum 13 ani

Trebuie sa efectuati un CT toracic si o bronhoscopie cu biopsie intr-un serviciu de pneumologie pentru confirmarea diagnosticului , urmand ca specialistul pneumolog sa decida atitudinea.

Medic Epuran

acum 13 ani

Cancerul de plămâni este rareori vindecabil, iar aceasta (vindecarea) se întîmplă în general la cazurile operate. Cancerul pulmonar neoperabil are o supravieţuire care rareori depăşeşte doi ani. Simptomele alarmante sunt reprezentate de tusea mai intensă (decât de obicei), răguşeala de lungă durată sau schimbarea vocii, pneumoniile repetate, hemoptizia (sputa cu sânge), durerile toracice, scăderea în greutate şi problemele de respiraţie