melanom malign

Cancer Melanom

Postata de CLAUDIA-FLORENTINA cu 15 ani in urma.

care sunt sansele de supravietuire pentru un bolnav diagnosticat cu melanom malign operat polichimiotratat? Dupa cat timp pot aparea metastaze?

Raspunsuri (2)

beatrice24

acum 15 ani

De ce crezi ca diagnosticul de "melanom malign"inseamna neaparat deces?Corespondez cu o d-na din Constanta,care a fost operata acum 16 ani de melanom malign si traieste bine,mersi si in ziua de azi.Si eu cand am primit rezultatul testului histopatologic in care se spunea "melanom malign std.1 nivel Clark III m-am cam clatinat pe picioare.Indiferent de diagnostic,trebuie sa incercam sa fim tari.Fiecare caz este particular.Eu am fost operata in iulie 2007,am refacut analizele si in noe 2007,iunie 2008 si totul este OK.De ce trebuie sa te gandesti neaparat la rau?Persoanele cu care mai corespondez si sunt in aceeasi situatie,adica operate anul trecut,m-au anuntat ca analizele le-au iesit bune.Nu e cazul sa ne gandim la rau.Stii cum se spune"traieste clipa".Totusi ai grija cu regimul alimentar.Din cate am citit,celulele canceroase se alimenteaza cu proteinele din carne.Eu am scos carnea(total)din alimentatie,de anul trecut din august.Se poate si asa ,cand tii la viata ta.Iti doresc multa sanatate

mihaela manea

acum 11 ani

sunt operata din 2009 , am facut interferon 13 luni , iar acum analizele sunt ok . scorul clark a fost 3
multa sanatate tuturor