interpretare rezultat test imunohistochimic?

Cancer Cancer peritoneal

Postata de soparlika88 cu 7 ani in urma.

Buna ziua, soacra mea manifesta de o luna de zile sangerari vaginale fapt care m-a determinat sa merg cu ea la o ecografie pelviana unde i s-a pus diagnosticul de tumora ovariana pe ovarul stang am efectuat un rmn pelvin care a conformat ca asa este. A suferit o operatie de histerectomie totala iar rezultatul biopsiei tumorii a fost:tumora de granuloasa malignizata, ovariana recomandand sa se efectueze un test imunohistochimic a carui rezultat este:
Aspect histopatologic al preparatului
Bloc 5222-fragment tisular prezentand infiltrare cu celeule relativ monomorfe, cu incizura nucleara si pattern microfolicular cu formare de corpi call-exner cu aspect de tumora de granuloasa de tip adult.
Bloc 5224 Perete uterin prezentand endometru ingrosat cu glande cu forme diferite, unele tapetate de celule epiteliale atipice cu mitoze, dispuse in stroma dens si cu raport glande/stroma crescyt cu aspect de hiperplazie atipica/neoplazie endometriala endometrioida intraepiteliala(EIN)
Anticorpi utilizatati
Bloc 5222- WT1 pozitiv, EMA negatic, ER negativ Ki67 pozitiv 20% CD56 slab pozitiv focal, INHIBIN slab pozitiv focal in rare celule
Bloc 5224-Ki67 pozitiv focal 50% in celule epiteliale, PGR pozitiv in glande si stroma, p53 pozitiv
Rezultatul imunomarcarii
Aspectul histopatologic corelat cu testele IHC pledeaza pentru diagnosticul de tumora ovariana de granuloasa de tip adult si hiperplazie atipice/neoplazie endometrioida intraepiteliala (EIN)

Intrebarea mea ce stadiu de cancer este si cam care ar fi urmatoarea etapa ce trebuie urmata?Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 7 ani

Pentru stadializare sunt necesare mai multe amanunte si sigur acestea v-au fost prezentate de medicul care a operat-o. Pe externarea din sectia de chirurgie este pus diagnosticul cu stadiu cu tot.
Pentru ceea ce urmeaza, adresati-va medicului care a operat-o, oncologului din serviciul de oncologie si unui radioterapeut. Ei vor stabili ce tratament ar fi necesar.
Sanatate multa