Este sau nu cancer la rect?

Cancer

Postata de Teo cu 2 luni in urma.

Bună ziua! As avea nevoie de un sfat dacă se poate sa ma ajutați va rog. Socrul meu de 74 de ani a fost diagnosticat în urma unui Ct cu neoplasm rectal superior t3C (Mrf) N1, în urma a 3 biopsii rezultatele au fost neconcludente. El are o operație din anul 2011 pe cord deschis cu 8 by pass-uri, diabet. Doctorii ii recomanda operația, dar au spus ca sunt și riscuri foarte mari, sa nu se mai trezească din anestezie, dar și dacă nu se operează poate face ocluzie intestinala. În acest moment nu știm ce decizie sa luam și nici medicii nu ne ajuta foarte mult în a lua decizia corecta. Ce putem face în acest caz? Va mulțumim mult. O zi frumoasă

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In baza informatiilor pe care le-ati prezentat, pare ca exista un diagnostic de cancer la rect in cazul socrului d-voastra.

Trebuie avuta in vedere optiunea de operatie, desi in cazul lui pot exista riscuri datorita interventiei anterioare la nivelul inimii si a faptului ca este diabetic. Decizia cea mai potrivita ar trebui luata in urma unei discutii deschise si detaliate cu medicul sau.

Totodata, ar putea fi relevanta si o a doua opinie a altui medic pentru a avea o viziune cat mai completa asupra situatiei.

Tratamentele alternative la operatie, precum chimioterapia sau radioterapia, ar trebui luate in considerare, daca acestea sunt potrivite pentru starea lui de sanatate.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru socrul dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Cancer-colorectal-si-anal/cancerul-rectal-factori-de-risc-simptomatologie-si-tratament_16436