contact cu tumori cancerigene: periculos sau nu ?

Cancer

Postata de madalina334 cu 14 ani in urma.

Buna-ziua,

Am si eu o intrebare, nu stiu cat de deplasata este dar va sunt mai mult decat recunoscatoare daca ma putetzi ajuta cu cateva raspunsuri, opinii, experiente. In cazul unui cancer de san avansat in care tumoarea este marita astfel incat trebuie urmata chimioterapie pentru o perioada de timp inainte de operatia tumorii, este periculos pentru persoanele sanatoase sa intre in contact cu tumoarea cancerigena? Se poate provoca o infectie a persoanei sanatoase?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre,
madalina

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 14 ani

Nu, nu se poate provoca o infectie
Cancerul nu se transmite prin contact
Sanatate multa

madalina334

acum 14 ani

multumesc mult pentru confirmare. asa ma gandeam si eu. bine in cazul in care este o zgarietura si celulele ADN/ARN se intampla sa p***ancida nu cred ca este exclus (situatie de 1% cred) sau?

Iuli

acum 14 ani

NU! Doamne fereste ce intrebare!

Ionascu Andreea

acum 14 ani

Tumoarea este vizibila, adica nu este in interior? Poti lua contact cu ea? ...Oricum nu este nimic contagios in acest caz, celulele canceroase sunt niste celule care au defecte, nu mai functioneaza, nu sunt transmisibile, cancerul nu se transmite prin contact direct.