Ce solutie exista , pt ai prelungi viata unchiului meu??

Cancer

Postata de lidia-daniela cu 4 luni in urma.

Buna ziua!
Unchiul meu in varsta de 68 de ani , in august a aflat ca are cancer infiltrativ  la vezica urinara.
A facut o interventie TUR  V , iar in urma biopsie , cancerul este de gradul 3.
Unchiul are probleme serioase cardiologice printe care si insuficienta cardiaca gradul 2, anevrism de aorta .
Ni s a spus ca nu se stie daca poate fi operat, exista un risc foarte mare de a muri in timpul operatiei.
Ce se poate face, in cazul acesta, exista un tratament ceva sa i prelungeasca viata?
In momentul asta , el este bine, nu are dureri , nici sangerari.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este important sa discuti cu medicii specialisti pentru a obtine cel mai bun sfat medical in privinta tratamentului si optiunilor disponibile. Fiecare caz de cancer este diferit si necesita o evaluare si abordare individuala.

Exista mai multe optiuni de tratament disponibile pentru cancerul de vezica urinara, inclusiv chimioterapie, radioterapie, imunoterapie si chirurgie. Pentru a determina cea mai buna abordare, medicii vor lua in considerare stadiul si gradul cancerului, precum si starea generala de sanatate a unchiului tau.

In ceea ce priveste insuficienta cardiaca si anevrismul de aorta, aceste probleme de sanatate ar putea afecta capacitatea unchiului tau de a suporta anumite tratamente sau interventii chirurgicale. Este esential ca unchiul tau sa fie evaluat in mod corespunzator de un cardiolog si un oncolog si sa colaboreze cu medicii sai pentru a dezvolta un plan de tratament personalizat.

De asemenea, este important sa acordam atentie ingrijirii paliative si de suport pentru a-i asigura unchiului tau calitatea vietii si confortul pe parcursul procesului de tratament.

Recomandam sa discutati cu un specialist in oncologie si cardiologie pentru a obtine sfaturi si recomandari specifice in cazul unchiului tau: https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cancer/cancerul-de-vezica-urinara_758