Ce pot sa fac?

Cancer

Postata de bbbbb cu o luna in urma.

Buna ziua am fost operat cu cancer pancreatic și acu din 2023 mai am metastaze la plamini numeroși noduli ce pot sa fac

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In primul rand, ar trebui sa aveti o discutie sincera cu medicul dvs. oncolog despre starea actuala si despre optiunile de tratament pe care le aveti la dispozitie.

In functie de starea generala de sanatate, este posibil sa puteti fi eligibil pentru tratamente precum chimioterapie, terapie cu radiatii, imunoterapie sau chiar o interventie chirurgicala care ar putea sa incetineasca evolutia bolii.

Totusi, este important sa stiti ca decizia privind tratamentul este intotdeauna cea mai buna atunci cand se ia in comun cu medicul si familia. Nu uitati sa va ingrijiti si de starea emotionala - un consilier in probleme de sanatate mentala sau un grup de suport pentru persoane care trec prin situatii similare va poate fi de ajutor.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/ce-sunt-metastazele-tipuri-simptome-determinate_19020

bbbbb

acum o luna

Avem un medic oncolog la sf.gheorghe dar am vrut o adoua opinie sotu va începe chimeo pe 8 martie dar asi vrea o adoua opinie cei de facut și cum se poate trata .bolnavi are o stare foarte buna nu are nici un sintom atît că obosește la un mic efort fizic.