Cancer vezica urinara?

Cancer

Postata de Alina L cu o luna in urma.

Buna seara! De cativa ani, unchiul meu are probleme cu urinatul. In urma unor analize, si pe baza unui Ct facut acum 2 zile, concluzia este urmatoarea: Pereti vezica ingrosati cu aprox 2,1cm, cu aspect posibil tumora. Se recomanda citoscopia. Este posibil sa aiba cancer la vezica?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil ca unchiul dumneavoastra sa aiba cancer la vezica urinara, dar nu se poate confirma pana nu sunt efectuate mai multe teste. Peretele ingrosat al vezicii urinare poate fi un simptom al cancerului la vezica, dar poate fi, de asemenea, cauzat si de alte conditii, precum, o infectie a tractului urinar sau o inflamatie a vezicii.

Citoscopia la care medicii va indruma este o procedura prin care un urolog poate examina interiorul uretrei si al vezicii urinare. Aceasta ajuta la detectarea oricaror anomalii sau cresteri care ar putea indica prezenta cancerului.

Este important ca unchiul dvs. sa urmeze recomandarile medicale si sa efectueze toate testele si investigatiile necesare pentru a ajunge la un diagnostic corect.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru unchiul dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Cancer/cancerul-de-vezica-urinara_758