CANCER NEINVAZIV

Cancer

Postata de Elena991510 cu 15 ani in urma.

ce este un CANCER de gradul 1-2 NEINVAZIV??
rezultatul biopsiei a fost obtinut in urma histerectomiei

Raspunsuri (5)

Cristina866

acum 15 ani

din cate stiu eu este un cancer de inceput care nu are celule plecate in organism;deci e cazul sa faci tratament pt stoparea lui.sunt sanse mari de vindecare.

Cristina866

acum 15 ani

scuze acum am observat ca ai facut histerectomie,poate ca asa s-a extirpat deja problema.medicul ce zice?

Dorina6899908

acum 15 ani

daca ganglionii nu au fost afectati{ deci,daca scrie in diagnostic..N0}atunci este bine, inseamna ca ,cancerul nu a pornit in organism.Eu am facut aceasta interventie acum 2 ani si jum.,diagnosticul este;T1,a2,N0,Mx,nu a fost nevoie de tratament cu citostatice nici raze,doar contriale periodice la gin.,ecogrf.abdominale,odata pe an control pulmonar, in rest vitamine,antioxidanti etc.SANATATE

Elena991510

acum 15 ani

SI cum te simti?? ce tratamente ai mai facut?Ce cure?? ce alte controale? Ai fost la oncolog??
Dupa histerectomie a iesit T1c N0 Mx..

Dorina6899908

acum 15 ani

In tot acest timp,neac***a nicio problema abdominala,nu am avut nici un tratament.Ficat, pancreas,colecist,rinichi,splina,vezica urinara toate sunt in ordine,la fiecare trei luni, in primii doi ani ,ecografie abdominala.Acum fac acest control la patru luni si tot asa pana la cinci ani.Din punct de vedere ginecologic,deasemeni,fac control in aceeasi perioada si anume:consult,lama si papanicolau.Odata pe an fac si o transvaginala pentru a vedea starea vezicii urinare plus un tuseu rectal.Tot anual mai fac si o radiografie pulmonara amanuntita.Mentionez ca am acelasi medic ginecolog care mi-a descoperit boala, m-a indrumat si ma vede in continuare.Ecografiile abdominale,deasemeni le fac la acelas medic care-mi cunoaste diagnosticul.Cand se face ec. abdominala se urmareste sa nu existe adenopatii lombo-aortice si pelviene.Pana-n cinci ani nu se face tratament hormonal ci ,zece zile pe luna se ia vit. A si E,mie asa-mi recomanda med. ginecolog.Pana acum totul este fff. bine,plus ca, inainte de a face aceste controale fac si o biorezonanta care-mi spune la nivel de celula daca am probleme.Cam atat, daca mai vrei sa stii ceva iti stau cu placere la dispozitie dar nu inteleg un lucru,vad ca intrebi de radioterapie,faci asa ceva?Multa sanatate si chiar mi-ar face placere sa stiu ce mai faci.