Adenocarcinom pulmonar?Cod ICD-O 8140/6?

Cancer

Postata de Utilizator21707576879 cu 2 luni in urma.

cancer pulmonar

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Adenocarcinomul pulmonar este un tip de cancer pulmonar non-micocitar. Numele se refera la celulele in care cancerul incepe sa se dezvolte, adica celulele glandulare, care produc mucus si alte fluide. Adenocarcinomul pulmonar este cel mai frecvent tip de cancer pulmonar la nefumatori. Codul ICD-O 8140/6 este folosit pentru clasificarea internatională a bolilor pentru oncologie, acesta fiind codul specific pentru adenocarcinom.

Investigatii suplimentare pot fi necesare pentru a determina stadiul bolii si pentru a planifica tratamentul. Acestea pot include tomografie computerizata, bronhoscopie, biopsie pulmonara si altele.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/adenocarcinomul-cauze-simptome-si-tratament_13084
sfatulmedicului.ro/Cancer/cancerul-pulmonar_5358