Am probleme ginecologice cum săl e?

Boli genitale feminine

Postata de Monica Gubani cu 2 luni in urma.

Bună, am 41 de ani am o fetita de 10anima tot confrunt de câțiva ani cu infectiile ginecologice recurente,gen urinari frecvente după dureri sub burtă arsuri este foarte neplăcut tratez și după două luni revine boala,nu știu ce să mai fac vă rog ajutați-mă.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Pare ca suferiti de cistita recurenta sau infectii urinare recurente, care pot fi cauzate de o varietate de factori, inclusiv activitate sexuala, utilizarea de produse de igiena personala cu potential iritant, sau chiar si anumite conditii medicale precum diabetul.

Este important sa beti mult lichid (in special apa) pentru a ajuta la diluarea urinei, ceea ce poate reduce arsurile. Poate fi de ajutor si evitarea consumului de alimente si bauturi care pot irita vezica urinara, cum ar fi cofeina, alcoolul, alimentele picante sau citrice.

In plus, asigurati-va ca urmati intocmai tratamentul prescris de medic si nu il intrerupeti chiar daca simptomele s-au ameliorat.

Daca infectiile persista chiar si dupa tratament, medicul ar putea sa va recomande investigatii suplimentare pentru a identifica cauza.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/de-ce-recidiveaza-infectiile-urinarei_16474
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/infectii-urinare-frecventei-afla-cauzele-si-cum-le-poti-evita_15917