Acum 2 saptamani am facut o operatie e posibil sa fac alta ca mi sa desprins operatia afara ?

Apendicita

Postata de Bajan dorin cu 3 saptamani in urma.

De cand am facut operatia la capatul operatiei unde incepea de sus ma durea putin si a inceput cu incet sa mi se rupa firul si sa mi se faca o gaura micuta acum a inceput sa mi se lungeasca mai jos ce pot face am pus niste ecoplast sa stea inchisa da mie frica sa nu patesc alt ceva ma dezinfectez cu bedadina si asa

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

In functie de tipul de operatie pe care l-ati avut, este posibil ca ranile sa se deschida sau sa se rupa. Acest lucru poate fi determinat de anumiti factori precum starea dumneavoastra de sanatate generala, stilul de viata, precum si ingrijirea post-operatorie.

Intrucat au trecut deja 2 saptamani, firele trebuiau sa fie indepartate, in mod normal. Daca au fost fire resorbabile(si nu au fost indepartate), acestea pot fi sensibile la actiunea mecanica si ar putea sa cedeze, desprinzandu-se inainte de timp.

Daca observati o deschidere semnificativa a operatiei sau un lichid neobisnuit care se scurge din ea, este esential sa va consultati cu medicul cat mai curand posibil. Sangerarea, umflarea excesiva, febra, durerea severa sau orice schimbare care va ingrijoreaza este un semn ca trebuie sa vorbiti cu medicul dumneavoastra imediat.

In ceea ce priveste ingrijirea acasa, mentineti operatia curata si uscata. Bedadina este un dezinfectant bun, dar ar trebui folosit cu moderatie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/semne-si-simptome-de-infectie-dupa-o-interventie-chirurgicala_9137