Senzatie de piele de gaina si tremurare a corpului?

Anxietate Stres Afectiuni neurologice Dureri musculare
+1
Vezi toate grupurile

Postata de ellyelenna cu 6 ani in urma.

Buna seara,

De cateva saptamani bune am tot timpul si fara niciun motiv senzatia de zbarlire a pielii pana la tremurare. Extremitatiile le am mai tot timpul reci.

Tremurarile astea si senzatia de piele de gaina apar din senin si aduc cu ele si un discomfort deoarece la scurt timp dupa primul simptop ma cuprinde senzatia de frig chiar daca sunt la caldura.

De multe ori mi se zbarleste pielea si de la simpla simtire a proprii respiratii pe piele. Uneori este urmata de accelerari ale pulsului si simt ca imi arde fata. Va asigur ca nu e vorba de raceala.

Simptomele de puls marit au aparut de ceva luni de zile si la inceput le simteam doar dupa consumarea anumitor alimente/bauturi. Am renuntat la consumarea acestora, dar simptomele continua, iar de fiecare data cand mi-am luat tensiunea nu a fost niciodata mai mare de 11 cu 6 sau 12 cu 6.

Poate cineva sa ma ajute un sfat? Am sa merg pe cat mai repede posibil si la un medic neurolog, deoarece am probleme si cu nevralgiile musculare. Uneori ma dor muschii de parca as fi fost batuta.

Multumesc anticipat pentru timpul accordat.

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara! Ideea de a merge la un neurolog este foarte buna, insista sa iti faca absolut toate investigatiile posibile! Fa-ti analize, vezi nivelul de Mg - durerile musculare pot fi un semnal al scaderii magneziului. Daca toate sunt bune, cauta un psihoterapeut; iti recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala. Daca doresti, ma poti contacta si la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Toate cele bune!

Utilizator11567653036

acum 4 ani

Buna ziua,aceiasi senzatie de frig,senzatie de piele de gaina o am si eu ( fara dureri musculare ) la mine...imi simteam la un momendat si tibia la ambele picioare reci rau parca le aveam invelite in gheata...in iulie dupa o receala am simtit asta apoi am fost la mare simptomele au disparut complet apoi dupa la 2 saptamani au reaparut,mai blande...aceasta senzatie o am la pulpele picioarelor si pe brate...
Ati rezolvat d.stra?

Stefan

acum 8 luni

Buna ziua, ati reusit sa gasiti cumva o concluzie la aceste simptome?