referitor la analize

Anxietate

Postata de andreea706 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Sotul meu e bolnav ,anxietate,panica ,insomnie grava,din ce in ce e mai violent,e obsedat de anumite lucruri...Isi face analize lunar,merge mereu la lt medic,e vesnic nemultumit.Intrebarea mea este ,daca este normal sa-si faca analize asa des? Banii ii cheltuie pe consultatii si medicamente.Multumesc.ADR. MAIL; [email protected]

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Florentina Bocai

acum 12 ani

Buna seara,

Sotul dvs are o obsesie care a dezvoltat in timp un comportament compulsiv( repetitiv)-mersul la medic.
Comportamentul acesta posibil sa fie invatat de undeva din familie/ mediu sau trebuie de vazut in terapie ce emotie ascunde in spate ( de expl. din frica, nesiguranta ) .

Daca v-a intelege/accepta ca are o problema, sotul va trebui sa accepte ajutorul unui psihoterapeut cu care sa lucreze la nivel cognitiv comportamental si care sa il invete sa se relaxeze, recapatandu-si astfel linistea interioara.
Ma intreb daca dumnealui crede ca are o problema sau va deranjeaza numai pe dvs?

Numai bine,

andreea706

acum 12 ani

Buna ziua,
Multumesc mult.De foatre multe ori am impresia ca se razbuna pe mine.Nimic din ce fac nu e bine.Mi-a creat senzatia de frica ,imi este frica sa mai stau in casa cu el ,brusc are un comportament violent,dar nu recunoaste nimic.
Va multumesc