memoria este afectata in cazul depresiei ?

Anxietate Anxietate si stres Sindrom anxietate generalizata Atac de panica Anxietatea de performanta Stres post traumatic Tulburari psihice Tulburare de anxietate sociala
+5
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1515407284 cu 6 ani in urma.

fiica mea sufera de tulbulare afectiva bipolara cu un singur episod de manie pe parcursul a trei ani,acum este in depresie ,nu stiu cum sa o ajut cat de putin ,i-a medicament prescris de psihiatru ,merge si la psiholog dar nu are nici un rezultat ,

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-tristetea-patologica_18

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna ziua. Cautati referinte despre un foarte bun psihiatru din zona sau din tara si mergeti acolo. La fel si despre psiholog. Va recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala, cu sfatul de a evita locurile unde se lucreaza "ieftin" (decat doar daca sunt specialisti buni care fac si voluntariat!).

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Da, memoria este afectata in depresie; la fel si regimul alimentar, si regimul de somn (insomnie sau hipersomnie); tot organismul este ravasit.