Cum pot scăpa de frică de inimă ?

Anxietate

Postata de Lavinia stratone cu 3 luni in urma.

Bună ziua. Am și eu o problemă. Sunt diacnostica cu anxietate. Sunt axată numai pe puls. Ca nu bate bine ca bate prea repede ca bate prea încet. Și am niște palpitații care le simt ca un fluture așa. Și mai simt și inima cum bate așa îmi dă ca un bum. Și eu mă sperii să nu se întâmple ceva. Nu am și alte simptome. Mulțumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Experienta dumneavoastra este comuna printre persoanele cu anxietate. Frica excesiva pentru bataile inimii, cunoscuta ca cardiophobia, este de fapt un simptom comun al anxietatii. Unul dintre cele mai eficiente moduri de a scapa de aceasta frica este cu ajutorul terapiei cognitive comportamentale, care va poate ajuta sa intelegeti si sa va schimbati gandurile care declanseaza aceste simptome de anxietate.

In plus, este esential sa mentineti un stil de viata sanatos, care include o dieta echilibrata, exercitii fizice regulate, un somn suficient si evitarea stimulentilor precum cofeina si alcoolul, deoarece acestia pot provoca palpitatii. De asemenea, invatarea tehnicilor de relaxare precum meditatia sau yoga poate fi de ajutor.

Foarte important este sa fiti sigura ca inima dumneavoastra este sanatoasa. Daca acest lucru nu a fost deja facut, este recomandat sa vorbiti cu medicul tau de familie despre simptomele tale. El/ea iti poate recomanda o consultatie la un specialist in cardiologie sau un test de monitorizare a ritmului cardiac pentru a exclude orice problema de sanatate fizica.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/principalele-afectiuni-cardiovasculare-pe-intelesul-tuturor_17589

Clinica Hope

acum 2 luni

Este destul de comun ca persoanele care suferă de anxietate să fie hipersensibile la senzațiile legate de corpul lor, inclusiv la puls și la senzațiile inimii. Obsesia și concentrarea excesivă asupra ritmului cardiac pot amplifica simptomele și pot contribui la creșterea anxietății.

Pe lângă aceasta, încercarea de a găsi modalități de a reduce anxietatea poate ajuta la gestionarea acestei preocupări excesive legate de puls. Terapia cognitiv-comportamentală sau alte forme de consiliere pot fi utile pentru a învăța tehnici de gestionare a anxietății și pentru a te ajuta să schimbi gândurile și comportamentele legate de acest aspect.

Nu ezita să ceri sprijinul specialistilor nostri în domeniul sănătății mintale pentru a găsi cele mai bune strategii pentru tine. Sper că vei găsi alinare și că vei reuși să gestionezi mai bine aceste simptome.