Cum ma pot concentra la depresie?

Anxietate Anxietate si stres Sindrom anxietate generalizata Atac de panica Anxietatea de performanta Stres post traumatic Tulburari psihice Tulburare de anxietate sociala
+5
Vezi toate grupurile

Postata de scortz cu 6 ani in urma.

Vara aceasta am inceput intamplator sa am atacuri de panica si stari continue de oboseala indiferent de cat de multe sau putine ore de somn imi acordam in timpul unei zile. Problema e ca toata starea aceasta a aparut dintr-o data si tocmai intr-un moemnt foarte important al vietii mele. Urmeaza sa dau bac-ul si problema mea principala e ca nu ma mai pot concentra si nu mai lucrez la fel de eficient ca inainte. Tot ce imi placea sa studiez a ajuns sa fie un chin si o fortare care duce la mare agitatie si somn. Nu ma streseaza ideea de bac si facultate, dar imi doresc sa ma pot concentra ca inainte. Am fost la un psiholog si m-a diagnosticat cu tulburari anxios-depresive si mi-a spus ca e normal sa ma simt asa, datorita diagnosticului. Dar nu ma ajuta sa imi stiu diagnosticul daca nu stiu ce sa fac. Toata lumea spune ca se va rezolva in timp, da rimi pare ca devin mai sensibila de la zi la zi, iar timpul ramas este scurt pentru a invata. Imi puteti da un sfat? Ce as putea face in legatura cu concentrarea?

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara! In primul rand, anxietatea nu este depresie. In al doilea rand, daca ai fost la psiholog, nu faci si terapie? Iti recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala. Daca doresti sa vorbim, ma poti contacta si la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Toate cele bune!