Chiar așa stări nasoale sunt la scăderea dozei de frontin?

Anxietate

Postata de MihaP cu 4 luni in urma.

Am reușit să scad doza de la 0.35 la 0.25 ,dar iarăși mă confrunt cu stări nașpa de pe data de 2 decembrie și nu reușesc să îmi revin,oare așa de mult durează până mă acomodez cu noul gramaj?Psihiatra mi-a recomandat sa i-au carbamazepina,dar sincer îmi este frica de alte reacții.Sa continui așa până îmi revin iarăși?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Scaderea dozei de Frontin (alprazolam) poate avea efecte secundare si poate duce la simptome de sevraj, cum ar fi stari de anxietate crescuta. Este posibil sa dureze ceva timp pana cand organismul se adapteaza la noul gramaj. Este important sa discuti cu psihiatrul tau despre aceste simptome si sa primesti sfaturi specifice pentru situatia ta. Carbamazepina este un anticonvulsiv care este, uneori, prescris pentru anxietate, dar este important sa discuti cu medicul despre toate preocuparile si temerile tale cu privire la acest medicament. In final, este esential sa urmezi recomandarile si sfaturile psihiatrului tau in ceea ce priveste tratamentul tau.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/simptomele-si-tratamentul-tulburarilor-de-anxietate_16485

Clinica Hope

acum 2 luni

Este bine că ai reușit să reduci doza medicamentului, dar înțeleg că te confrunți încă cu stări neplăcute. Este posibil să dureze un timp până te acomodezi la noul gramaj. Psihiatrul a recomandat carbamazepina, dar înțeleg că îți este frică de posibile alte reacții. Discută cu psihiatrul despre îngrijorările tale și explorează împreună opțiunile disponibile pentru a te ajuta să te simți mai bine.