Sangerari uterine?

Afectiuni uterine

Postata de Adriana cu 3 saptamani in urma.

Am născut acum 2 luni prin cezariana acum 2 zile mia sărut o scurgere maronie este normal?și dacă miam legat trompele mai pot rămâne gravida?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Sangerarea post-natala poate dura pana la sase saptamani dupa nastere, asa ca scurgerea maronie ar putea fi un semn ca organismul dumneavoastra inca se recupereaza. Totusi, daca observati o schimbare brusca in sangerare sau daca aveti dureri severe, ar trebui sa consultati un medic.

Cat despre ligaturarea tubelor uterine, aceasta este un proces de sterilizare permanenta, ceea ce inseamna ca nu ar trebui sa mai puteti ramane insarcinata dupa procedura. Totusi, exista un risc mic de sarcina dupa ligatura tubelor, deoarece in unele cazuri acestea se pot repermeabiliza. Daca suspectati ca sunteti insarcinata, ar trebui sa consultati un medic imediat.

Acestea fiind spuse, cel mai bine este sa va consultati cu un specialist pentru a va asigura ca sunteti in siguranta si pentru a raspunde la toate intrebarile pe care le aveti.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ligatura-trompelor-uterine_989
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/prima-menstruatie-dupa-sarcina_20533