Tensiunea arteriala?

Afectiuni si tulburari cardiovasculare

Postata de Radu cu 9 luni in urma.

Bună ziua.... Dacă tensiunea arteriala este normală înseamnă că sunt sănătos sau nu . Am monitorizat tensiunea timp de o luna dimineața și seara și este intre 110/70 și 125/83 este ok ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua!

Valorile tensiunii arteriale pe care le-ati mentionat (110/70 si 125/83) sunt considerate normale pentru un adult in general. Aceste valori sugereaza ca aveti o presiune arteriala sanatoasa.

Cu toate acestea, este important sa retineti ca tensiunea arteriala sanatoasa poate varia in functie de fiecare individ si de factori precum varsta, sexul, nivelul de activitate fizica si istoricul personal si familial de boli. Recomandarea este de a consulta medicul pentru a verifica daca totul este in regula din punct de vedere medical si pentru a confirma ca tensiunea arteriala este normala pentru dumneavoastra in contextul dumneavoastra personal.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/tu-stii-sa-ti-masori-corect-tensiuneai_15912

Radu

acum 9 luni

Sunt o persoana activă.... Am 37 de ani și 77 de kg am făcut analize complete inclusiv ecografie cardiaca și totul a ieșit bine . De aia am întrebat dacă tensiunea arterială are impact asupra stări de sănătate.