Bubița sub piele, ce pot face si ce inseamna?

Afectiuni minore ale pielii

Postata de Utilizator11701669254 cu 2 saptamani in urma.

Am o bubita sub piele cam cât un bob de sare de mare, o am de mulți ani, poate fii ceva grav, nu doare nu ma deranjează nimic doar vreau sa ma asigur ca nu e nimic, e tare la atingere și nu prea se observa, ce poate fii?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

In general, o formatiune sub piele care nu provoaca durere, ramane constanta in marime si nu interfereaza cu starea generala de sanatate cel mai probabil nu este ceva grav. Poate fi un chist sebaceu, un lipom (o adunare benigna de tesut adipos) sau chiar un nodul fibros. Desigur, pentru a fi siguri, cel mai bine ar fi sa mergi la un medic pentru o examinare. Acesta va putea determina cu precizie ce este si daca necesita sau nu un tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Chirurgie-estetica/lipomul_972
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/afectiuni-care-determina-aparitia-unui-lipom_19090