Vaccinurile copil născut 1998 iunie 16?

Vaccinuri si vaccinari

Postata de Gabriela cu 9 luni in urma.

Fiica născută 1998 iunie16. De unde pot obține dovada vaccinărilor făcute în copilărie și apoi în campaniile școlare( vaccinul de 7 ani?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Pentru a obtine dovada vaccinarilor facute in copilarie, puteti face urmatoarele:

1. Contactati medicul de familie - Cel mai simplu mod de a obtine aceste informatii este sa va adresati medicului de familie care a monitorizat sanatatea copilului dumneavoastra in copilarie. Medicul de familie poate furniza o copie a registrului de vaccinare, care ar trebui sa contina toate vaccinurile administrate.

2. Contactati scoala - Daca nu aveti acces la medicul de familie sau nu puteti obtine informatiile necesare de la el, incercati sa contactati scoala la care a fost inscrisa fiica dumneavoastra si solicitati evidenta vaccinarilor. Scolile pastreaza adesea inregistrari ale vaccinarilor efectuate in timpul campaniilor scolare.

3. Accesati Registrul Electronic National al Vaccinurilor - In unele tari, precum Romania, exista Registrul Electronic National al Vaccinurilor care contine informatii despre toate vaccinurile administrate in aceasta tara. Puteti solicita informatii de la aceasta institutie.

In general, este important sa gasiti sursa oficiala a informatiilor despre vaccinurile facute in copilarie.