Urticarie?

Urticaria

Postata de Manu70 cu 9 luni in urma.

Diagnostic:urticarie.
Analize: VSH mărit, neutrofile mărite, limfocite scăzute, fibrinogen marit, proteina C reactiva mărită.
Urticaria a dispărut după 3 săptămâni de tratament cu prednison, a reapărut a doua zi după oprirea prednison. Ketotifen și Tamalis tine doar boala sub control. După întreruperea tratamentului, urticaria reapare.Ce afecțiuni ar putea cauza urticaria?
Va rog sfatul doar al medicilor!
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Urticaria poate fi cauzata de mai multe afectiuni, inclusiv:

1. Reactii alergice: Alimente, medicamente, substante chimice, intepaturi de insecte sau alergii de contact pot provoca reactii alergice care sa declanseze urticarie.

2. Infectii: Urticaria poate fi un raspuns al sistemului imunitar la infectii virale, bacteriene sau fungice, cum ar fi infectiile respiratorii superioare, infectiile intestinale sau infectiile dentare.

3. Boli autoimune: Urticaria poate fi asociata cu bolile autoimune, cum ar fi lupusul eritematos sistemic, tiroiditele autoimune sau sindromul antifosfolipidic.

4. Componenta autoinflamatorie: Exista o forma rara de urticarie numita urticarie familiala la frig (CUF), care este cauzata de mutatii genetice si care este caracterizata prin aparitia de urticarie la expunerea la frig sau o scadere brusca a temperaturii corpului.

5. Boli sistemice: Urticaria poate fi asociata cu anumite boli sistemice, cum ar fi limfoamele, sindromul hipereozinofilic sau boala tiroidiana.

Este important sa solicitati consultul unui medic specialist pentru a va evalua simptomele, pentru a face o anamneza completa si a efectua examene suplimentare pentru a identifica cauza specifica a urticariei si pentru a planifica tratamentul adecvat: https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/urticaria-o-afectiune-ce-nu-trebuie-trecuta-cu-vederea_16611