Buna ziua soțul meu tușește tare dimineața cu flecme?

Tuse

Postata de Codreanu Nicoleta cu o luna in urma.

Ce trebuie să facă de la ce are oare?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Tusea de dimineata cu flegma poate fi semnul unor diverse afectiuni precum: bronsita cronica, pneumonie, TBC, boli cardiovasculare etc.

Aceste boli pot provoca acumularea de mucus in caile respiratorii, care este apoi eliminat prin tuse, mai ales dimineata. Daca sotul dumneavoastra prezinta in continuare aceste simptome, ar fi recomandat sa mearga la un medic pentru o evaluare completa. Este important sa se efectueze teste suplimentare pentru a determina cauza exacta a tusei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bronsite/bronsita-simptome-in-caz-de-raceala-la-plamani_17619
sfatulmedicului.ro/Bronsite/bronsita-sau-pneumoniei-cum-sa-deosebesti-aceste-doua-afectiuni_18229
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/tusea-persistenta-ce-afectiuni-indica-si-cum-se-trateazai_17360