Nu mi se scoala sau mi se scoala si moare inainte de a incepe actul sexual de ce ?

Tulburari sexuale

Postata de DanielN cu 4 luni in urma.

Bună ziua ma numesc Daniel si am 28 de ani și am o iubita cu 4 ani mai mare ca mine. Suntem împreună de 4 luni iar atunci când încercăm sa facem sex mi se întâmplă să nu mi se scoale sau sa îmi moara înainte de a începe contactul sexual. Nu mi s a mai întâmplat asta în relațiile anterioare dar aici mi se întâmplă destul de des deși fizic și psihic ma atrage foarte mult și doresc sa o satisfac dar este destul de larga și povestind mi de relatiile ei anterioare și faptul ca avea o viata sexuala bună cu ei ma face sa ma inhib și sa ma gândesc dacă eu suficient de bun pentru ea, știu ca nu trebuie sa ma compar și sa ma gândesc la asta și îmi dau seama că e o problema psihologica a mea dar nu reușesc sa trec peste? Ce ar trebuii sa fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa intelegi ca problemele de performanta sexuala pot aparea la oricine si nu este neaparat legat de faptul ca nu esti suficient de bun pentru partenerul tau. Exista mai multe cauze psihologice si fizice pentru problemele de erectie.

Un motiv posibil pentru dificultatile tale ar putea fi anxietatea de performanta. Presiunea de a satisface partenerul poate ajunge sa te afecteze si poate duce la problema pe care o descrii. Este important sa iti amintesti ca sexul este despre conexiunea si placerea reciproca, iar incapacitatea de a mentine erectia nu te defineste ca persoana.

Pentru a depasi aceasta problema, recomandam sa comunici deschis cu partenera ta despre ceea ce simti. Poate ca ea este capabila sa te ajute sa te simti mai confortabil si sa-ti ofere suport in aceasta situatie. De asemenea, puteti explora diferite metode de stimulare si preludiu, care pot ajuta sa te relaxezi si sa obtii o erectie.

Daca aceasta problema persista, este recomandat sa consulti un medic urolog: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/11-factori-care-determina-probleme-de-erectie_8680