Durere abdominală în partea dreaptă ?

Tulburari gastro-intestinale

Postata de Ionut cu 3 luni in urma.

Bună seara!Am o durere în partea dreaptă ce persistă de o luna cam așa,prima oară mi-a apărut fix după anul nou,cred ca după mese copioase știu ca am mâncat foarte multe mâncăruri în care au conținut ou și maioneză, durerea m-a ținut cam o săptămână după a dispărut,nu prea i-am mai dat importanță am crezut ca a fost așa pentru ca am exagerat cu mâncare,de o săptămână a reapărut acea durere nu e o durere foarte tare dar e așa ca o durere surdă mă șicanează doar,plus ca am tot timpul ca un acid în gură,arsuri în capul pieptului nu tot timpul dar îmi vine după masă,tot timpul
Îmi vine să râgâi,stare de greață dar fără vomită,fără energie mă simt moale cred ca am pierdut puțin din greutate,și nu prea reușesc să mă concentrez la locul de muncă îmi pierd concentrarea foarte rapid,am fost la medic și mi-a dat niște analize pastile pentru reflux gastroesofagian,și mi-au spus ca săptămâna viitoare urmează să-mi facă un test pentru bacteria Helicobacter!Imi puteți da o părere cam ce aș avea!Ma îngrijorez foarte tare și mă gândesc numai la asta!Va mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot indica o serie de probleme de sanatate. Aciditatea si arsurile in capul pieptului pe care le mentionati sunt adesea legate de refluxul gastroesofagian, iar medicul a procedat corect prescriindu-ti tratament pentru aceasta afectiune.

In ceea ce priveste durerea abdominala din partea dreapta, aceasta poate indica probleme cu vezica biliara sau cu ficatul, mai ales daca a aparut dupa mese copioase. De asemenea, pierderea greutatii si a energiei pot fi simptome ale unei afectiuni mai serioase. In orice caz, este bine ca urmeaza sa faceti si un test pentru bacteria Helicobacter, care este adesea cauza ulcerului sau a gastritei.

In concluzie, este extrem de important sa urmati sfatul medicului si sa asteptati rezultatele analizelor.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/boala-de-reflux-gastroesofagian-mai-mult-decat-arsuri-stomacale_10961
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ce-pot-indica-durerile-in-cadranul-superior-drept-al-abdomenului_17951