Fără tratament

Tulburare bipolara

Postata de Dordenormalitate cu o saptamana in urma.

Dacă persoana cu tulburare bipolară in fază maniacală cu psihoze,ce durează de aprox.6luni, nu merge la psihiatrie că nimeni nu a reușit să-l convingă, poate să treacă printr-o perioadă de normalitate, fără tratament și atunci să realizeze că a distrus familia și implicit pe el? Mai există șanse să gândească că nu i-am vrut răul și să-și dorească repararea situației?
Cât poate dura faza maniacală fără tratament?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Raspunsul este da, poate exista o perioada de normalitate intre episoadele maniacale si depresive la persoanele cu tulburari bipolare. Aceasta este cunoscuta sub numele de "remisie". Psihoza maniacala este caracterizata de energie excesiva, insomnie, stare de exaltare, gandire accelerata, agitatie sau iritabilitate extrema si comportament neobisnuit.

Fiind o boala cronica, tulburarea bipolara necesita tratament pe termen lung. Chiar si in starea de remisie, este esential ca persoana respectiva sa continue sa urmeze un tratament pentru a preveni reaparitia episoadelor maniacale sau depresive.

Fazele maniacale pot dura cateva saptamani sau luni si pot fi periculoase daca nu sunt tratate. Pot conduce la decizii de viata proaste sau periculoase, riscuri financiare, precum si probleme de sanatate fizica si mintala grave.

Este posibil ca persoana sa inceapa sa-si dea seama de efectele comportamentului sau asupra celorlalti in timpul perioadei de remisie si sa doreasca sa repare relatia. Este, insa, important sa se inteleaga ca boala mentala nu este o alegere si persoana respectiva nu actioneaza in acest mod pentru a le face rau celorlalti.

Psihoterapia este o parte esentiala a tratamentului tulburarii bipolare. O terapie eficienta implica educarea persoanei cu privire la boala si invatarea unor strategii pentru gestionarea simptomelor si a efectelor acestora asupra vietii persoanei.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/diferenta-dintre-tulburarea-bipolara-de-tip-i-si-cea-de-tip-ii_17035