CANCER DE COLON

Tratamente cancer

Postata de flocretzu cu 9 ani in urma.

Buna ziua. Fratele meu a fost operat de cancer de colon, a fost in ocluzie si i s-a facut anus contra naturii. stadiul a fost pT4aN0 adenocarcinom colonic G2. Ganglionii analizati nu au fost invadati, minima infiltrare a grasimii pericolice adiacente. Intrebarea mea este la cat timp dupa operatie trebuie inceputa chimioterapia in situatia in care a trecut cam 1 luna jumate de la operatie.???? multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Paula Toma

acum 9 ani

Dupa parerea mea este de fapt un stadiu pT3 pN0 Mx si ar trebui facute mai multe investigatii in vederea stadializarii. Datorita faptului ca a fost operat datorita ocluziei, are indicatie de chimioterapie indiferent daca are sau nu metastaze si aceasta ar trebui inceputa in mod ideal la 3 saptamani postoperator. Deci ar trebui sa va grabiti la un consult oncologic.

Daca va mai pot fi de ajutor cu informatii, va rog sa-mi spuneti.

mihaela

acum 8 ani

Sansa este ca suntem contemporani cu Dr. Coman -biolog Bucuresti, cel mai bun tratament cu virusi vii modificati (vezi internet)
Mihaela

Amy

acum 8 ani

Si tatal meu a fost pe tratament de la Dr Coman, dar degeaba. Cancerul a progresat

Enachescu Mihail

acum 10 luni

Cum înlăturăm scaunele fracționate multiple după operația de cancer rectal