Anemia data de Interferon

Tratamente cancer

Postata de izu cu 10 ani in urma.

Buna seara, am 41 ani si fac de 6 luni tratament cu Interferon alfa 2A , si de 3 luni Neorecormon de 30 mil./sapt.. Din prima luna a inceput sa/mi scada hemoglobina, ajungand azi la 8.4 . Ce ar trebui sa fac sa-mi creasca hemoglobina? sa intrerup tratamentul cu Interferon? Va multumesc

Raspunsuri (2)

buna

acum 10 ani

Citeste acest limnk, poate te lamuresti singura de ce iti face numai rau si nimic bine, ca la a
alti milioane de oameni naivi care se lasa pe mana doctorilor.

http://www.leacuri.net/html/farma/interferon.htm

Dr. Ramona Ionescu

acum 10 ani

Nu precizati pentru ce boala efectuati tratament cu interferon dar, cu siguranta, daca putea fi intrerupt, medicul dumneavoastra curant ar fi facut acest lucru. Tratamentul cu NeoRecormon ar trebui sa ajute la cresterea hemoglobinei. Va recomand sa dozati si fierul (sideremie si feritina) pentru a vedea daca nu cumva exista si un deficit de fier si, in acest caz sa efectuati un tratament cu medicamente pe baza de fier.