Depresie sau probleme la stomac?

Stresul si sindromul de oboseala cronica

Postata de Georgeta cu 10 luni in urma.

Am de 2 săptămâni o stare de rău și de frica maxima parca nu mai șanț eu îmi vine din stomac și pleca pe picioare am vomitat acum 1 sap și mam forțat sa vomit ca îmi rămăsese ceva pe gat și de atunci I sau dat totul peste cap oare ce o fi ca ma lasă ma ia îmi da o stare ca parca as avea tot corpul cu cancer asa îmi este frica și ma ia și cu călduri va rog o parere

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti, cum ar fi senzatia de rau, frica intensa si caldurile, pot fi cauzate de mai multe conditii si factori. Acestea pot include anxietate, stres, tulburari digestive, infectii gastrointestinale, dezechilibre hormonale sau alte probleme de sanatate.

Un medic va putea investiga simptomele dumneavoastra, tinand cont de istoricul medical si de alte informatii relevante, si poate oferi un diagnostic si un plan de tratament adecvat.

In timp ce asteptati programarea la medic, puteti incerca sa gestionati simptomele prin tehnici de relaxare, cum ar fi respiratia profunda, meditatia, exercitiile fizice regulate si reducerea nivelului de stres. Asigurati-va ca aveti un stil de viata sanatos, cu o alimentatie echilibrata, hidratare adecvata si somn suficient.

De asemenea, incercati sa evitati autodiagnosticarea deoarece aceasta poate amplifica anxietatea si frica. Increderea in evaluarea si sfaturile unui medic este cruciala pentru a primi ingrijire adecvata.

Va recomandam sa va programati la un medic gastroenterolog: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Pentru opinia unui specialist in sanatate mintala, va recomandam sa va programati la un psihiatru: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/hipocondria-ipohondria_5
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/tulburarile-gastrointestinale-sau-problemele-de-digestie_9768

Multa sanatate!