Masea de minte orizontala , ce riscuri presupune operatia?

Stomatologie

Postata de Utilizator11532906404 cu 5 ani in urma.

Buna !
Am aflat anul trecut ca măselele mele de minte sunt crescute orizontal in gingie complet dezvoltate ! Doresc sa stiu daca cineva s-a confruntat cu aceasta problema si unde s-a operat ? Am inteles ca e cam riscanta operatia si imi este tare frica sa nu raman cumva paralizata sau ce alte minuni am mai auzit !
Mulțumesc

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Profilaxia-in-stomatologie/maselele-de-minte-cand-si-de-ce-trebuie-scoasei_16547

Utilizator11532906404

acum 5 ani

Am fost si la medic de specialitate si mi s-a spus ca trebuie sa ma operez . As fi vrut sa stiu daca cineva a mai facut operatie pt masele de minte orizontale !

Dr. Cosmin Ulman

acum 5 ani

Buna ziua,

sunt situatii comune cele in care maselele de minte nu erup in totalitate sau deloc.

In aceasta situatie se face extractia lor (extractive alveoloplastica sau extractive de molari inclusi). Extractia se face de catre un medic specialist (medic chirurg).

Pentru a preintampina eventualele complicatii gen pierderea sensibilitatii (nu se ramane paralizata), medicul poate cere un CT de control (se face in cadrul clinicii) in care se vede raportul maselei cu nervul si se stabileste atitudinea terapeutica.

Dr Ulman Cosmin

Medic stomatolog

adresa_web_filtrata