Limba arde ustura miroase urat (nu este candidoza)?

Stomatologie Reflux laringo-faringian Refluxul gastroesofagian

Postata de Utilizator21637920387 cu 2 ani in urma.

Buna ziua, de 6 luni ma confrunt cu o limba care arde, ustura, in special cand o scot afara din gura, este alba (asemanator infectiei cu candidoza, dar nu este candidoza raclatul lingual si exudatul au iesit negativ), rosu in gat, durere cand inghit mica, senzatia ca ceva ramane blocata pe gat in special dimineata (pe burta goala).

Am fost diagnosticat cu BRGE, arsurile au trecut dar limba a devenit din ce in ce mai rau. Initial mi-au zis ca e de la reflux. Am luat tratament mult cu nexium, reflagin si altele, limba s-a agravat. Tind sa cred ca nu e de la reflux si nici infectie cu candidoza (am pus nistanina pe limba 3 zile dar nu am inghitit, am luat o zi pauza si dupa am facut testul de fungi, oare au influentat rezultatul ?). Am luat tratament cu antibiotic fluconzol dupa primele 3 zile limba s-a imbunatatit dar ulterior a ramas la fel pe parcusul tratamentului de 10 zile.
Ce poate sa fie ? Multumesc. Stratul albicios este foarte subtire si nu pare ca il pot da jos nici cum.

Raspunsuri (2)

Flori

acum un an

Ma intereseaA si pe mine , aceiasi situatie la un copil de 5 ani

Utilizator11580154759

acum un an

Buna!Și la fetița mea aceeași problema! ați găsit vreo soluție?