Durere la o saptamana jumatate post extractie?

Stomatologie Prevenire cu antibiotice dentare Durere de dinti

Postata de AncaMaria84 cu 6 ani in urma.

Buna ziua! Pe 24 noiembrie am avut o extractie a unei masele de minte, inclusa, dreapta jos. Am facut tratament cu antibiotic 5 zile . Pe 28 noiembrie m-am prezentat iar la medicul chirurg deoarece cu tot nurofenul luat aveam dureri f mari la dintii adiacenti (deci nu la locul operatiei in sine), dureri de cap si in gat. Nu aveam puroi, totul arata ok, am fost curatata iar, s-a inspectat zona, mi s-a administrat un analgezic local la locul operatiei, desi el nu ma durea si in seara respectiva totul a fost ok. Acum nu mai am durere in gat, locul operatiei s-a inchis, firele s-au scos si repet zona operatiei nu ma doare deloc, simt doar o usturime la nivelul gingiei, f usoara si nu permanenta. Insa dintii adiacenti tot ma dor, ma doare si arcada superioasa (s-ar putea aici sa fie o p***ancidenta, am aparat dentar pe arcada superioara) si tot trebuie sa iau 1-2 pastile pe zi :( Ce pot sa fac, in conditiile in care operatia arata f bine? Sunt eu mai sensibila si e posibil ca durerea sa ma lase? Multumesc!

Raspunsuri (1)

alexa_866

acum 4 ani

Poate s-a dezvoltat o sensibilitate dupa interventie. Am avut si eu asa ceva, dar se rezolva in timp. Totusi, mergeti la un medic sa investigheze zona. Daca nu aveti incredere in medicul la care ati fost, va recomand clinica ****, sunt medici foarte buni.