Sarcina sau nu? Se poate sa crească rezultatul ?

Sarcina

Postata de Utilizator 2721 cu 3 luni in urma.

Buna seara! Ultima menstruație am avut o pe 19 Decembrie. Nu mi a mai venit de atunci. Dar eu am ovulat foarte tarziu, pe data de 15 Ianuarie, cu 4 zile înainte sa mi vina menstruația. Menstruația încă n a venit. Am 8 zile de la ovulatie. Am teste foarte slabe pozitive și unele negative. Am fost sa fac testul de sange și mi a dat 2.3! Sunt sanse sa crească, poate am făcut prea devreme doar 8 zile de la ovulatie. Se poate sa mai crească hormonul dacă repet testul de sange peste câteva zile? Sau dacă deja de la 8 zile de la ovulatie mi. A dat 2.3 nu mai sunt șanse sa crească? Va rog sa mi raspundeti sa ma ajutați cu un răspuns. Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Testul de sange determina nivelul hormonului HCG (gonadotropina corionica umana), care incepe sa creasca in corpul unei femei dupa ce embrionul s-a implantat in peretele uterin. Aceasta se intampla de obicei intre 6 si 12 zile dupa conceptie. Nivelul HCG continua sa creasca foarte repede (aproximativ dublu pe zi) in primele saptamani de sarcina.

Deci, daca ati facut testul prea devreme (la doar 8 zile de la ovulatie), este posibil ca nivelul HCG sa nu fi avut timp suficient sa creasca pentru a indica o sarcina.

Asadar, daca nu va vine menstruatia si testele de sarcina sunt in continuare pozitive, puteti repeta testul de sange dupa cateva zile sau puteti incerca un alt tip de test pentru a obtine un rezultat mai precis.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cauzele-rezultatelor-eronate-ale-testului-de-sarcina_17093