Sarcina in timpul menstruatie ?

Sarcina

Postata de Utilizator11636078600 cu 3 luni in urma.

Buna seara! Am născut acum un an . Menstruația mi-a venit la 8 luni de la naștere . De atunci in fiecare luna mi-a venit cam la 35 de zile.
Luna aceasta am avut contact sexual in timpul menstruației( a 4 a zi) și prezervativul a ieșit pe jumătate. E posibil sa fi rămas insarcinata?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Probabilitatea de a ramane insarcinata in timpul menstruatie este relativ mica, ac***a in vedere ca ovulatia, momentul in care un ovul este gata sa fie fertilizat, se produce de obicei la mijlocul ciclului menstrual. Cu toate acestea, exista cateva cazuri in care femeile au ramas insarcinate in timpul menstruatiei, asa ca un risc minim exista.

Este important de retinut, in primul rand, ca un ciclu menstrual normal poate varia intre 21 si 35 de zile si ca ovulatia are loc la jumatatea acestuia, deci aproximativ 14 zile inainte de menstruatie, nu in timpul ei.

Corpul unei femei incepe procesul de ovulatie la mijlocul ciclului menstrual. Daca timpul ciclului tau menstrual este de 28-30 zile, atunci ovulezi la aproximativ 14 zile dupa prima zi de menstruatie. Daca ciclul tau menstrual este de 35 de zile, inseamna ca ovulezi undeva in jurul zilei 21.

Cu toate acestea, ovulatia poate varia sau nu poate avea loc deloc in unele luni.
Recomandarea este sa iti faci un test de sarcina si, indiferent de rezultat, sa te prezinti la un control ginecologic pentru a te asigura ca nu exista alte probleme.
De asemenea, daca acesta a fost singurul contact sexual neprotejat din ultima luna, este foarte probabil ca nu ai ramas insarcinata.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-in-timpul-menstruatiei_19855