Sarcină durere de burtă?

Sarcina

Postata de Cătălina cu 2 luni in urma.

Bună seara am o întrebare sunt la 33 de săptămîni de sarcină bebe se mișcă bine dar simt în partea de sus a burticei simt cum parca m-ar durea pielea la atingere sau mușchiul de vreo 3 zile ce ar pute fii?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Durerea in partea de sus a abdomenului in timpul sarcinii poate fi cauzata de diferiti factori, inclusiv intinderea muschiilor si ligamentelor din cauza uterului in crestere. De asemenea, ar putea fi vorba de o problema de sanatate mai grava, cum ar fi preeclampsia. Cu toate acestea, este foarte important sa vorbiti cu medicul dumneavoastra imediat daca aveti dureri abdominale in timpul sarcinii. Acesta va poate oferi sfaturi si tratament adecvate.

Poate fi nevoie de teste suplimentare pentru a determina cu exactitate cauza durerii. Medicul va putea sa va indrume spre cea mai potrivita alegere.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/semne-de-alarma-in-timpul-sarcinii-cand-este-cazul-sa-te-ingrijorezi-si-_18897
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/preeclampsia-in-sarcina-o-complicatie-ce-poate-fi-fatala_17011

Va dorim multa sanatate si sarcina usoara!

Cătălina

acum 2 luni

Tensiune și edeme nu am și durerea sa mutat la inceput mă durea in partea dreaptă de sus dar acum la jumătate de burtă și doar cînd ating burta simt o durere ușoară